Чи можна передбачити землетрус і що робити в екстреній ситуації

У Туреччині оголосили найвищий рівень тривоги: одразу 6 регіонів країни накрив потужний землетрус. Влада Туреччини повідомила про понад 1000 загиблих. Точну кількість жертв природного катаклізму прогнозувати поки що неможливо. Чи можна було уникнути трагедії і що робити, коли земля буквально йде з-під ніг?

Землетрус із магнітудою 7,7, що накрив кілька регіонів Туреччини в ніч з 5 на 6 лютого, став найпотужнішим з 1939 року — тоді внаслідок сейсмічної активності загинули майже 33 тисячі осіб, близько 100 тисяч поранено. Зараз Ердоган повідомляє про 912 жертв і понад 5 тисяч постраждалих — і це ще не фінальні зведення.

За словами очевидців, попереджень про землетрус, що насувається, не було. У листопаді 2022 року в Туреччині було зафіксовано відразу кілька землетрусів магнітудою 3,2-5,9, експерти говорили про ризики виникнення більш потужної сейсмічної активності, але прогнозували до 2029 року. Здається, мало хто припускав, що це станеться так скоро.

Як проявляється реакція організму на землетрус?

Деякі люди, схильні до гіпертонії, відчувають дискомфорт і головний біль заздалегідь – як би передбачаючи природний катаклізм. Проте таку реакцію на небезпечне природне явище не доведено науково. Однією з причин називають зміну магнітної активності та вплив навіть непомітних підземних поштовхів на вестибулярний апарат.

Що відбувається під час землетрусу?

Сьогодні у всьому світі використовується шкала Ріхтера (не плутати з 12-бальною шкалою оцінки інтенсивності землетрусів). Шкала Ріхтера відбиває магнітуду сейсмічної активності. Найсильніший землетрус має магнітуду не більше 9. Нагадаємо, що в Туреччині ця позначка сягала 7,7.

Проте людина відчуває саме інтенсивність землетрусу:

  • 1 бал – сейсмічну активність можуть зафіксувати лише прилади;
  • 2 бали – слабкі поштовхи, першими на них реагують свійські тварини, а деякі люди відчувають на верхніх поверхах будівель;
  • 3 бали – відчувається всередині деяких будівель, порівнюється зі струсом від вантажівки;
  • 4 бали – починає деренчити посуд, предмети, вікна; риплять стіни;
  • 5 балів – 5-бальний землетрус вже неможливо ігнорувати, його починають відчувати вже на вулиці, всередині будинків починає коливатися меблі, тріскати скла та штукатурка;
  • 6 балів – сильна інтенсивність, падає все, що не прибито;
  • 7 балів – починають тріскатися фасадні стіни будинків;
  • 8 балів – з’являються тріщини на сирому ґрунті та крутих схилах, падають фабричні труби, будинки сильно ушкоджуються;
  • 9 балів – старі дерев’яні будинки, що стояли неушкодженими, починають кривитися, кам’яні будинки руйнуються;
  • 10 балів – починаються зсуви та обвали зі схилів, тріщини в ґрунті можуть досягати метра завширшки;
  • 11 балів – руйнуються мости та всі будівлі, починаються численні зсуви та обвали;
  • 12 балів — катастрофічна руйнація, рельєф землі змінюється, жодна споруда не може витримати такого рівня інтенсивності.

Як діяти?

  • Відчувши значні коливання, падіння предметів, не панікуйте, а якнайшвидше залиште будівлю (сходами, але тільки не на ліфті). Опинившись на вулиці, відійдіть від будівлі і перейдіть на відкритий простір, наприклад, на міську площу.
  • Якщо ви не можете вийти з будівлі, слід залишатися біля внутрішньої стіни, у кутку, у внутрішньому стінному отворі або біля опори, що несе. ДСНС також радить ховатися під стіл.
  • Якщо ви відчуваєте, що поштовхи вщухли, не поспішайте повертатися до будівлі – поштовхи можуть повторитися. При цьому наводити паніку не можна: користуйтеся лише офіційними джерелами, які попереджають про нову хвилю землетрусу.

Що відбувається з організмом після землетрусу?

Якщо йдеться не про руйнівні магнітуди, то навіть після незначної сейсмічної активності людина може відчувати головний біль та запаморочення — багато в чому через шум. Якщо ситуація вже стабілізувалася і ви у безпеці, рекомендується накласти холодний компрес.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів