ЕКЗ: це що за процедура? Як відбувається ЕКЗ?

Дедалі більшій кількості сімейних пар сьогодні ставиться діагноз «безпліддя». Проблема поширена не лише в нашій країні, а й за кордоном, і фахівці у сфері репродуктології активно розробляють нові методи та технології боротьби з нею. Одним із таких методів є ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). Докладніше про ЕКЗ можна дізнатися на сайті профільної клініки за посиланням: https://medicalplaza.ua/kyiv/content/eko.

Як можна стати батьками при безплідді?

Ще кілька років тому діагноз звучав як вирок. Багатьом парам доводилося просто погодитись з ним. Причому нерідко шлюби розпадалися саме через неможливість одного із подружжя мати дітей.

У 20 столітті з’явилася методика ЕКЗ, вагітність з якою стала можлива навіть при безплідді. Сьогодні вона активно розвивається і вдосконалюється, з’являються нові способи проведення різних маніпуляцій. Це підвищує ефективність програм та збільшує шанси на народження дитини.

Що таке ЕКЗ?

Наявність у назві методики слова «екстракорпоральне» має на увазі те, що запліднення проводиться поза тілом матері майбутнього малюка. Ця допоміжна репродуктивна технологія включає цілий комплекс різних процедур, який триває близько двох тижнів.

Ефективність програми ЕКЗ становить в середньому 30-40%. Більшості пар необхідно провести кілька процедур для настання бажаної вагітності. Якщо перший цикл ЕКЗ закінчився невдачею, це не є підставою опускати руки. Навпаки, репродуктолог врахує всі особливості першого циклу, проаналізує кожен етап, що дозволить у наступних циклах врахувати ризики.

Результат використання методики залежить від цілого ряду факторів, серед яких:

  • вік жінки;
  • причини безпліддя та його тривалість;
  • супутні фактори: наявність різних патологій та захворювань внутрішніх органів, стан статевих партнерів, стан ендометрію, якість яйцеклітин, генетичні фактори, спосіб життя, стан здоров’я чоловіка.

Як проводиться екстракорпоральне запліднення? Основні етапи

Відразу після звернення до клініки жінка та чоловік прямують на комплексне обстеження. Воно проводиться з метою виявлення захворювань та патологічних станів, які можуть бути протипоказаннями до виконання програми ЕКЗ та надати негативний вплив на настання та перебіг вагітності. Якщо такі проблеми будуть виявлені, спочатку лікарі виконають необхідну терапію. Це дозволить збільшити шанси на сприятливий результат програми ЕКЗ.

Діагностичний комплекс включає:

  • оцінку стану органів малого тазу, молочних залоз, щитовидної залози;
  • визначення гормонального профілю;
  • обстеження на урогенітальну інфекцію;
  • аналізи на сифіліс, гепатити В та С, ВІЛ;
  • аналізи на TORCH;
  • флюорографію;
  • консультацію терапевта щодо можливості виношування вагітності та висновку про стан здоров’я;
  • клінічний, біохімічний аналіз крові, коагулограму, загальний аналіз сечі, ЕКГ;
  • цитологічне дослідження шийки матки;
  • визначення групи крові та резус-фактора;
  • спермограму з оцінкою морфології сперматозоїдів за Крюгером, MAR-тест.

Також пацієнтів можуть направити на консультацію до ендокринолога, мамолога, уролога-андролога та інших вузьких фахівців.

Підготовчий етап

Пари, які планують скористатися екстракорпоральним заплідненням для народження дитини, потребують ретельної діагностики репродуктивної функції та загального стану організму. Обстеження перед ЕКЗ дозволяє виявити проблеми зі здоров’ям на даному етапі та вирішити їх. Це підвищує шанси на успішну появу та виношування вагітності.

За підсумками обстеження репродуктолог визначає індивідуальну схему лікування подружжя перед проведенням ЕКЗ.

Перший етап. Контрольована оваріальна стимуляція

Щоб збільшити шанс на настання вагітності, жінці призначають гормональні препарати, які сприяють дозріванню одночасно кількох фолікулів. У кожному з фолікулів дозріває одна яйцеклітина. Доза препарату, яка вводиться, підбирається індивідуально, з урахуванням віку жінки, її ваги і вихідного стану яєчників.

Другий етап. Пункція фолікулів

За допомогою ультразвукового дослідження лікарі спостерігають зростання фолікулів. У потрібний час, досягши ними оптимального розміру, проводиться пункція фолікулів. Операція здійснюється в гінекологічному кріслі під внутрішньовенним наркозом і не завдає вираженого дискомфорту. Під контролем УЗД (що зводить ризики пошкодження яєчників або маткових труб до мінімуму) за допомогою довгої тонкої голки репродуктолог проколює фолікули, їхній вміст надходить у спеціальні пробірки. Фолікулярна рідина відразу ж передається до лабораторії, де ембріолог здійснює пошук яйцеклітин. Процедура займає приблизно 10 хвилин.

Третій етап. Здача сперми та безпосередньо запліднення

Сперма здається чоловіком за умов клініки. Після збору еякулят передається до лабораторії для подальшої обробки, в ході якої виділяють фракцію найбільш активних сперматозоїдів. Потім здійснюється запліднення – поєднання чоловічих та жіночих статевих клітин. У різних випадках це може бути ЕКЗ, при якому яйцеклітини для запліднення поміщають у спеціальну чашу, яка містить суспензію сперматозоїдів, або ІКСІ та його різновиди (ПІКСІ, ІМСІ) – коли для запліднення один сперматозоїд поміщається всередину яйцеклітини за допомогою спеціальних мікроінструментів.

Важливо! Про всі особливості, відмінності та можливості процедур обов’язково розповість лікар. Він же і визначить, чи існує необхідність застосування таких допоміжних методик.

Четвертий етап. Підсадка ембріонів

Нині найчастіше проводять перенесення ембріонів п’ятого дня розвитку. Це зумовлено тим, що саме на цьому етапі можна найточніше оцінити потенціал ембріонів, вибрати для перенесення найперспективніший з них, а значить, підвищити ймовірність настання вагітності. У ході перенесення ембріон поміщають у м’який, гнучкий катетер, який безболісно проникає через шийку матки. Процедура проводиться без наркозу, але за потреби можуть бути використані місцеві знеболювальні препарати. Інші якісні ембріони за бажанням подружжя можуть бути заморожені.

Важливо! Одночасно підсаджується трохи більше 2 ембріонів. Як правило, використовується лише один, який дозволяє уникнути ризиків виникнення небезпечної і для матері, і для дитини багатоплідної вагітності.

Процедура займає близько п’яти хвилин. Ще приблизно 50-60 хвилин жінка перебуває в лежачому положенні і після такого відпочинку може піти додому.

Важливо! У цьому етапі слід виключити навіть незначні фізичні навантаження. Для цього лікарі радять своїм пацієнткам, які працюють, оформити лікарняний.

Коли підтверджується вагітність?

Підтвердити факт зачаття можна вже через 14 днів. Вагітність визначається за допомогою спеціального аналізу, який вимірює вміст гормону ХГЛ у сироватці крові через 10-14 днів після перенесення. Цей гормон синтезується лише клітинами ембріона. Перше УЗД рекомендовано проводити через тиждень після дня здачі аналізу на ХГЛ.

Важливо! Надалі жінка також спостерігається у репродуктолога. Якщо вагітність настала, вона підтримується препаратами, призначеними лікарем. При негативному тесті на вагітність необхідно відмінити прийом усіх препаратів. Менструація, яка настане, може відрізнятись від звичайних менструальних виділень.

Переваги проведення процедури в Medical Plaza

  1. Кваліфіковані фахівці у галузі репродуктології. Наші лікарі мають великий професійний досвід та необхідні знання.
  2. Експертна діагностика. Для її проведення у клініках застосовується передове обладнання, яке забезпечує високу точність усіх обстежень.
  3. Власна лабораторія. У ній проводяться всі необхідні маніпуляції з біологічним матеріалом (аналіз та обробка еякуляту, збирання яйцеклітин, запліднення, культивування та ін.)
  4. Підготовка та проведення програм ЕКЗ. Ми маємо всі можливості для вирішення завдань, пов’язаних з екстракорпоральним заплідненням, і забезпечуємо комплексний підхід до них.
  5. Надання повного комплексу послуг. Наші фахівці забезпечують не тільки процеси, необхідні для настання вагітності, а й ведення вагітності, а також відновлення після пологів.
  6. Дотримання міжнародних стандартів. У нашій лабораторії забезпечуються оптимальні умови успішної роботи з біоматеріалом (багатоступінчасте очищення повітря, підтримка тиску, температури та вологості в приміщеннях, постійний автоматизований моніторинг умов культивування).
  7. Автоматизована система визначення біологічного матеріалу, яка гарантує виключення «людського фактору».
  8. Індивідуальний підхід. Ми пропонуємо комплексний підхід та враховуємо всі фактори, які можуть стати бар’єрами на шляху народження дитини.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів