Коли садять помідори на розсаду та як правильно її вирощувати

Термін висіву та організація догляду впливають на життєстійкість розсади томатів. Оптимальні методики та час заготівлі розсади вказали екперти з городництва Галина Кізима та Павло Траннуа.

Коли садити помідори на розсаду та які сорти вибрати

Якщо насіння вчасно посіяти, воно дає дружні сходи і високий рівень виживання при пересадці в грунт. Коли садити помідори на розсаду? Томати готують до посіву наприкінці лютого-початку березня. Занадто рано сіяти їх не варто, щоб рослини не переросли до посадки в ґрунт, адже насіння помідорів сходить уже на 7-10 день після посіву.

Городники проводять заплановані посадки помідорів на розсаду з огляду на кліматичні умови у своєму регіоні:

  • у середніх широтах з помірним кліматом насіння висівають на початку березня;
  • у південних регіонах розсадою займаються з кінця лютого;
  • у північних широтах посів проводять наприкінці березня-початку квітня.

Розсада розвивається і розпускає справжні листочки на підвіконні або в парнику до пересадки у відкритий ґрунт протягом 50-65 днів. За цей час вона встигає зміцніти і не переростає.

Щоб отримати міцну розсаду та хороший урожай томатів, підбирайте на розсаду найкращі районовані сорти помідорів. Відбір проводьте за такими критеріями:

  • сорти для південного клімату («акварель», «безрозмірний», «анна герман», «машенька») відрізняються стійкістю до посухи та спеки, мають коротке щільне стебло, високу врожайність;
  • сорти для північних регіонів (“алсу”, “батяня”, “джекпот”, “настінка”, “пузата хата”) з прискореним зростанням і дозріванням плодів, стійкі до хвороб, підходять для вирощування в теплиці та відкритому грунті;
  • сорти для регіонів з помірним кліматом («агата», «аляска», «балерина», «талісман», «каченя») відрізняються різними термінами дозрівання, холодостійкістю, врожайністю, не схильні до видових хвороб, підходять для вирощування в закритому та відкритому грунті.
    Не використовуйте насіння, зібране з гібридів. Вони погано сходять і дають слабкий приріст.

Як доглядати за сходами томатів

Томати відносяться до теплолюбних рослин, тому для розсади необхідно створити сприятливі умови. Після посіву насіння в ґрунт у перші два тижні дотримуйтесь таких правил догляду:

  • накрийте ємності із насінням плівкою або склом для парникового ефекту;
  • поставте на тиждень у тепле місце (+24 °C або +25 °C) до появи сходів.

Спостерігайте за посівами, щоб не пропустити появу паростків над поверхнею землі. Як доглядати за розсадою помідорів? Після появи сходів:

  • Відразу зніміть плівку з ємності і поставте рослини на добре освітлене місце, наприклад, на підвіконня або закриту лоджію.
  • Влаштуйте температурну гойдалку в діапазоні +15 °C–+20 °C, як радить Павло Траннуа у книзі «Успішна розсада від Павла Траннуа».
  • Забезпечте середню температуру не нижче +18 °C та невисокий рівень вологості для двотижневої розсади.
  • Проведіть пікірування розсади, коли з’являться 2-3 справжні листочки. Пікуйте розсаду в невеликі горщики, щоб земля навколо коріння не закисла.

Що робити, щоб розсада помідорів не витягувалась? Найчастіше таке відбувається за нестачі денного світла. Щоб цього уникнути, використовуйте спеціальні фітолампи та продовжте світловий день до 10–12 годин.

Чому жовтіє розсада помідорів? Жовтизна на листі розсади томатів — перший сигнал про нестачу мікро- та макроелементів у ґрунті, зайвій волозі, недостатньому освітленні, сонячних опіках або різких перепадах температури. До пожовтіння листя може призвести поява шкідників та хвороб на розсаді.

Щоб цього уникнути, полив розсади проводьте відстояною водою кімнатної температури 2-3 рази на тиждень. При цьому враховуйте висихання верхнього шару ґрунту в ящиках. Якщо в приміщенні дуже сухо, просто бризкайте розсаду з пульверизатора.

Автор книги «Енциклопедія огородника-початківця в картинках» Галина Кізима радить поливати розсаду не водою, а слабким розчином мінеральних добрив. Для зростання та розвитку їм потрібні підвищені дози фосфору та калій. Робити це треба при необхідності, як тільки поверхня ґрунту злегка підсохне. У спекотні дні — щодня надвечір, у холодні — через 2–3 дні. Не можна допускати пересихання розсади, це погано впливає врожайність культури.

Як правильно і коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт

Коли висаджувати розсаду помідорів у ґрунт? Розсаду томатів пересаджуйте в ґрунт, коли дозволяють погодні умови та ґрунт прогріється до +10 °С. Терміни посадки у різних регіонах зсуваються за часом залежно від кліматичних умов:

  • на півдні розсаду томатів можна висаджувати вже у середині квітня;
  • у регіонах з помірним кліматом, де висока ймовірність пізніх заморозків, посадкою розсади займаються із середини травня;
  • на півночі розсаду висаджують у відкриту грядку тільки в червні, в середині травня розсаду можна посадити в теплицю, що не опалюється.

Саджанці томатів, готові до висадки в ґрунт, мають виглядати так:

  • висота стебел – 25-35 см;
  • справжнього листя налічується 8–10 штук;
  • коренева система мочкувата і добре розвинена.

Щоб розсада томатів вдало прижилася в грядці, підготуйте ділянку та займіться гартуванням розсади задовго до її пересадження. Виберіть місце з гарним освітленням на височині, де немає протягів. Як тільки розтане сніг, накрийте грядку під томати чорною плівкою. Це допоможе прогріти ґрунт та прискорить терміни висадження розсади на пару тижнів.

Рослини до пересадки в ґрунт готуйте покроково:

  1. Проріжте ножем ґрунт між рослинами вздовж і поперек рядів на глибину 8-10 см за 15-20 днів до висадження розсади помідорів на постійне місце. Така процедура, як пишуть у книзі «Досвід вирощування томатів», прискорить утворення коренів і допоможе створити живильний ком землі. Прорізуйте 2-3 рази.
  2. Проведіть загартовування розсади за 2 тижні до висадження у ґрунт. Почніть виносити саджанці у лотках на відкрите місце, починаючи з 30 хвилин на день. Доведіть час загартовування до повної доби, якщо вночі немає заморозків. Намагайтеся, щоб пряме сонячне проміння не обпалило ніжне листя.
  3. Припиніть полив розсади за 7-10 днів до висадження у ґрунт.

Перед висаджуванням розсади полийте лунки водою, якщо стоїть суха погода. Всипте у кожну жменю сухої суміші (деревна зола, курячий послід, суперфосфат у співвідношенні 2:1:0,5). Пересаджуванням розсади в ґрунт займайтеся ввечері або в похмурий день. На ніч саджанці накривайте агроволокном, щоб уберегти від заморозків.

Правильно підібраний посівний матеріал, терміни посіву та догляд за саджанцями дають можливість городникам виростити здорову міцну розсаду томатів. Висаджувати її на грядку слід з урахуванням кліматичних умов регіону та агротехнічних правил для кожної ділянки.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів