Що буде з організмом, якщо різко кинути палити?

Залежність від куріння має як біохімічну, а й психологічну природу, тому відмова від цієї шкідливої звички настільки складний.

Тютюнопаління – одна з тих залежностей, боротьбу з якими багато людей відкладають на потім, вважаючи, що вони будь-якої миті можуть кинути курити. Крім того, курці впевнені, що різко відмовлятися від цієї звички не можна, і це може серйозно зашкодити здоров’ю. Чи це так насправді?

Для того, щоб зрозуміти, які наслідки будуть у різкої відмови від цигарок, необхідно розібратися у двох механізмах, що викликають залежність – біохімічному (фізіологічному) та психологічному. Обидва ці комплексні фактори можуть завадити різкій відмові від куріння.

Нікотин – хімічна сполука, яка відноситься до психоактивних речовин. Його молекули у мозку пов’язуються з ацетилхоліновими нервовими закінченнями (рецепторами). Ці рецептори необхідні в системі заохочення, оскільки стимулюють вироблення гормону очікування задоволення дофаміну.

На відміну від ацетилхоліну, який швидко вимивається, нікотин дуже довго сидить на цих рецепторах. Таким чином, тютюновий дим змушує людину тривалий час відчувати приємне почуття очікування заохочення. Варто зазначити, що через нікотину відбувається тимчасове відключення інших рецепторів, які зупиняють цикл системи підкріплення.

Якщо простіше: нікотин змушує нас чекати на щось приємне, піднімає настрій і викликає психологічне збудження. При цьому кожна наступна сигарета сприймається мозком як заохочення за поведінку.

Але, крім цієї залежності на біохімічному рівні, є й інший фактор — психологічний. Часто люди починають курити заради того, щоб стати своїм у компанії, не бути білою вороною у зграї чорних птахів. Відрізнятися від інших людей – значить бути на постійному прицілі в них і відчувати тривогу.

Деякі психологи також упевнені, що куріння пробуджує на підсвідомому рівні спогади про дитячий період, оскільки нагадує смоктальні рухи. Крім того, іноді викурювання сигарети стає своєрідним ритуалом — воно асоціюється, наприклад, із завершенням будь-якої роботи, з чашкою кави, з розмовою по телефону.

Що ж буде, якщо кинути палити?

Найважче, через що багатьом людям, які намагалися кинути палити, не вдавалося завершити розпочате — синдром скасування. Це реакція організму, що виникає при припиненні або зниженні прийому лікарського засобу і погіршення стану пацієнта. Середня тривалість синдрому відміни нікотину займає в середньому близько місяця. Найгірший період при цьому перший тиждень, коли відбувається так звана «ломка» або абстиненція. Синдром відміни нікотину характеризується цілим комплексом ознак:

  • безсоння;
  • перепади настрою;
  • спрага, відчуття сухості у роті;
  • підвищений апетит;
  • занепокоєння, дратівливість, апатія;
  • знижена працездатність;
  • нестійкість артеріального тиску.

Однак, незважаючи на те, що деякі люди лякаються таких проявів, насправді вони абсолютно нешкідливі і не принесуть шкоди здоров’ю. До речі, може посилюватися кашель, але це лише тому, що ворсинки в бронхах починають знову активізуватися і намагаються позбавитися смол, що осіли на них.

Різка відмова від куріння, на думку медиків, — найефективніший метод, проте лише 20% курців знаходять у собі сили пройти через випробування, які приготував їм їхній власний мозок.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів