Скільки живуть кішки: вік за людськими мірками і від чого залежить тривалість життя

Домашні кішки живуть досить довго. Тривалість їхнього життя багато в чому залежить від породи та умов проживання. Як визначити вік вихованця за мірками людини і від чого залежить скільки він проживе, розповіли автори книг про кішок Олеся Пухова, Росвіта Бергер, Гілл Дебора.

Скільки років живуть кішки та як розраховувати їх вік

Скільки живуть коти? У середньому домашня кішка мешкає 12–15 років. Бездомні та вуличні тварини живуть у середньому 3–5 років. Практично немає гендерної різниці у тривалості життя котів і котів.

Скільки живуть кастровані коти? Кастровані коти живуть на 2-3 роки довше, якщо не хворіють на генетичні хвороби. Довше живуть і стерилізовані кішки.

Скільки мешкають британські коти? Британці відносяться до котів-довгожителів. Вони живуть у середньому 15 років, а деякі вихованці – понад 20 років. Олеся Пухова, авторка книги «Британські короткошерсті кішки», уточнює, що дорослішають британці дуже повільно. Тільки до 5 років вони досягають повного розквіту.

Скільки живуть коти сфінкси? Кішки сфінкси мають слабке здоров’я, тож довго не живуть. Тривалість їхнього життя досягає в середньому 9–14 років, за сприятливих умов — 15–18 років.

Коти, як і люди, мають свої періоди життя: дитинство, юність, становлення, репродуктивний вік, старість. Етапи їхнього життя виглядають так:

  • Кошенята повністю залежні від материнського молока 8-10 тижнів. Потім вони переходять на іншу їжу та стають самостійними.
  • Статеве дозрівання спостерігається у котів у 8-10 місяців, у кішок – у 6-8.
  • Репродуктивний вік котів триває протягом усього життя. При пологах у людей похилого віку зростає ризик летального результату.

Як вважати вік котів? Якщо порівнювати вік кота з людським життям, то 1 людський рік дорівнює 7 котячих. У перші роки життя кішки старіють швидше, тому «правило 7 років» не відбиває дійсної картини. В результаті життя кота за людськими мірками виглядає так:

  • За 1 рік кішка проживає майже 15 років людини і переходить з дитячого віку в юнацьку.
  • Протягом другого року життя кішка досягає статевої зрілості і починає відтворювати потомство (статеве дозрівання та початок репродуктивного віку), що дорівнює 24 рокам життя людини.
  • Починаючи з третього року життя, кішкам можна додавати щороку по 4 роки людського життя.
  • Літнього віку кішка досягає в 11-12 років, що прирівнюється до 60-64-річного віку людини.
  • Якщо кішка живе понад 12 років, вона переходить у період старості та досягає похилого людського віку 75–90 років. Кішки-довгожителі, які прожили понад 20 років, можуть претендувати на 100-річний людський ювілей.

Визначити вік кота без точної дати народження досить складно. Ветеринари користуються своєю шкалою визначення віку за станом зубів, вовни, м’язової системи та блиску очей.

Від чого залежить тривалість життя котів

Тривалість життя кішок залежить від багатьох факторів. До них відноситься порода кішки, її спосіб життя (домашня чи безпритульна), здоров’я, харчування, догляд.

Породисті кішки часто живуть менше, ніж безпородні. Все залежить від імунітету та стійкості до спадкових та вірусних захворювань. До пород кішок-довгожителів належать мейн-кун, бенгальська, російська блакитна, сіамська, бірманська, регдол, які живуть у середньому 20-23 роки.

Якщо кішка жила в будинку, а потім потрапила на вулицю, життя її наражається на смертельну небезпеку. Вижити в екстремальних умовах, добуючи їжу та тепло, така кішка не зможе. Єдиний порятунок — влаштуватись ближче до людини біля будинку чи кафе.

Життя вуличних котів схильна до інших небезпек. Вони не бояться голоду та холоду, зате можуть загинути під колесами автомобіля або за іншого форс-мажору. Багато вуличних тварин помирають без вакцинації від вірусних хвороб та нашестя ектопаразитів.

Мріючи про домашню кішку-довгожительку, створіть всі умови для підвищення якості життя вихованця:

  • Годування. Виберіть відповідний раціон із достатньою кількістю вітамінів, білків та мікроелементів. Не змішуйте сухий та натуральний корм. Годуйте тварин за графіком, не перегодовуйте. Кошенятам давайте їжу 4-6 разів на день, дорослих котів переводите після року на дворазове харчування.
  • Домашня атмосфера. Коти – соціальні тварини. Вони люблять ласку, турботу та прив’язуються до людей. Тварину не можна залишати надовго на самоті, передавати іншим людям. Стреси знижують імунітет кішки та призводять до її ранньої загибелі.
  • Догляд. Кошенят з дитинства привчають до порядку та чистоти. У домашнього вихованця має бути своє місце, кігтеточка, миски для їжі та води, лоток, а краще два, як радить Росвіта Бергер, автор книги «Вихування кішок та розуміння їхньої поведінки». Кішок вичісують, іноді купають, сточують пазурі, чистять вуха, очі та зуби.
  • Здоров’я. Котам обов’язково проводять вакцинацію та профілактичні огляди у ветеринара, щоб не упустити проблем зі здоров’ям. Гілл Дебора, автор книги «Кішки: міні-енциклопедія», радить насамперед прищеплювати кішок від небезпечних хвороб — ентериту та грипу. Тварині дають спеціальні засоби від гельмінтів та ектопаразитів. Якщо не планують розводити кошенят, обов’язково стерилізують кішку та каструють кота.

Багато домашніх тварин з роками схильні до ожиріння, розвитку цукрового діабету, проблем із суглобами. Щоб зберегти здоров’я коту, йому влаштовують рухливі ігри, виводять на прогулянку, забезпечують збалансоване харчування.

Дотримуючись простих рекомендацій щодо догляду за вихованцем, можна продовжити його життя на кілька років. Перебуваючи довго поряд із людиною, коти створюють атмосферу спокою та благоденства. Від цього щасливими стають і господар, і кішка.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів