Наскільки небезпечною є турбулентність для літака насправді?

Коли лайнер потрапляє в зону турбулентності, літак починає трясти, і пасажири хоч-не-хоч прокручують у голові найстрашніші сценарії. Але чи варто турбуватися?

Що таке турбулентність?

Уявіть собі спокійну річку: вода тече рівно і з однією швидкістю. Якщо шари води почнуть стикатися з перешкодами чи впливом сили ззовні, це і буде так званої зоною турбулентності. У разі літака це потоки повітря, які перемішуються в хаотичному порядку. Лайнер зазвичай рухається вздовж ламінарних потоків вони допомагають йому летіти. При попаданні в турбулентність літак починає так трясти через шари повітря, що змішуються.

Турбулентність: небезпечна чи ні?

Чи є привід побоюватися за своє життя за турбулентності? Досвід каже, що особливих нагод немає. Планери сучасних лайнерів здатні витримати дуже сильні навантаження. Єдина катастрофа великого пасажирського літака, яка однозначно пов’язується з турбулентністю природного характеру, сталася понад півстоліття тому — тоді Boeing 707, облітаючи священну японську гору Фудзі, потрапив у так звану турбулентність ясного неба і зазнав аварії. Тому якщо задаватися питанням чи небезпечна сильна турбулентність, то відповідь буде швидше так, ніж ні. Відразу заспокоїмо: настільки сильні турбулентні потоки літаки практично не потрапляють.

З іншого боку, безтурботність щодо турбулентності може коштувати дорого. В результаті різкої зміни властивостей повітряного середовища літак може, наприклад, провалитися в повітряну яму, і пасажири, які не пристебнуті до крісел, мають шанс отримати серйозну травму, вдарившись об стелю салону. Отже, хоч це явище і не несе загрози для літака, турбулентність у літаку небезпечна передусім для пасажирів. Нерідко люди ламають кінцівки та отримують інші серйозні травми при попаданні до таких зон. Наприклад, у 2019 році рейс компанії Air Canada потрапив до так званої «турбулентності ясного неба» — коли зміни напряму потоків повітря не можна побачити безпосередньо, оскільки в небі немає хмар та інших знаків, що вказують на таку зону. Але навіть за такого інциденту літак не постраждав, хоч багато пасажирів і отримали травми.

Літак під час турбулентності

Під час турбулентності в літаку починається балаканина — речі падають зі своїх місць, ящики з ручною поклажею відкриваються, а конструкційні матеріали лайнера зазнають величезної напруги. Зони турбулентності в літаку небезпечні не лише цим причин — вони можуть викликати напади повітряної хвороби у пасажирів та прискорювати зношування деталей лайнера.

Цікаві новини для Вас:

Новини партнерів